Pozycjonowanie

Czym jest pozycjonowanie stron?

Pozycjonowanie stron internetowych, czyli SEO (ang. search engine optimization) to proces złożony z wielu elementów optymalizacyjnych mających na celu uzyskanie jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych na określone słowa kluczowe, istotne z punktu widzenia naszego biznesu. Pozycjonowanie w Google, czyli najpopularniejszej wyszukiwarce w Polsce, przynosi wiele długotrwałych korzyści m.in. w postaci naturalnego ruchu na stronie, budowania pozycji eksperckiej w branży oraz przede wszystkim sprzedaży. 

Na pierwszej stronie wyników wyszukiwania, inaczej zwanej SERP (ang. search engine result page) w Google, znajduje się 10 organicznych wyników wyszukiwania oraz maksymalnie 4 wyniki sponsorowane (Google Ads). To na tej pierwszej stronie znajdują się najbardziej wartościowe w oczach Google strony odpowiadające zapytaniu (wpisanej frazie) użytkownika. Google w swoim rankingu umieszcza te witryny, które według niego odpowiadają najlepiej na intencję szukającego – mają bogate treści, zawierają słowa kluczowe, są aktualne, bezpieczne i przyjazne użytkownikowi.

Jakie korzyści wynikają z pozycjonowania?

W odróżnieniu od płatnych wyników wyszukiwania, które wymagają stałych inwestycji, pozycjonowanie strony w wyszukiwarce daje długotrwałe efekty. Coraz wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania przekładają się w sposób naturalny na liczbę odwiedzin na Twojej stronie, tym samym wpływając na rozpoznawalność Twojej marki w oczach potencjalnych klientów. Z najnowszych danych wynika, że pierwszy wynik wyszukiwania w Google zgarnia nawet 25% wszystkich klików. I niestety, im dalej w rankingu pojawia się Twoja witryna, tym mniejsza szansa, że użytkownik ją wybierze i znajdzie odpowiedź na swoje zapytanie. Natomiast poprawa w rankingu o jedną pozycję podnosi CTR nawet o 30%

Audyt SEO-01

Dodatkową zaletą wynikającą z pozycjonowania jest zwiększenie zaufania i świadomości marki. Potencjalny użytkownik, zadowolony z odpowiedzi na zapytanie znalezione w witrynie, np. w artykule na blogu, chętniej dokona na niej zakupu, a już na pewno zapamięta jej nazwę. 

 

Warto także zauważyć, że nie wszystkim biznesom zależy na przekierowaniu potencjalnego klienta na swoją stronę internetową. Te firmy, które zajmują się sprzedażą bezpośrednią, posiadają lokale użytkowe lub sklepy stacjonarne także potrzebują pozycjonowania, aby móc docierać do potencjalnych odwiedzających ich fizyczne placówki. Pozycjonowanie lokalne polega między innymi na poprawnym utworzeniu i optymalizacji wizytówki w Google.

Jakie korzyści wynikają z pozycjonowania?

Za poprawą rankingu Twojej witryny w Google stoi szereg mniej lub bardziej złożonych działań. Jak my to robimy?

Pierwszym krokiem, jaki wykonujemy w celu odpowiedniego pozycjonowania i optymalizacji witryny, jest zidentyfikowanie słów kluczowych związanych z Twoim biznesem. Innymi słowy, musimy wiedzieć, na jakie zapytania użytkownika ma odpowiadać Twoja witryna. Słowa kluczowe to nic innego niż to, co odbiorca wpisuje w Google poszukując odpowiedzi na swoje pytanie.

Celem naszych działań optymalizacyjnych jest więc wyświetlenie Twojej witryny w wynikach wyszukiwania związanych z wybranymi słowami kluczowymi. Ich wybór jest niezbędnym i bardzo ważnym etapem pozycjonowania, ponieważ zależy nam na pozyskiwaniu wartościowego ruchu pochodzącego od użytkowników ze ściśle określoną intencją. Jeżeli dopiero rozpoczynamy pracę nad optymalizacją strony, to poza znalezieniem najważniejszych słów kluczowych z odpowiednią liczbą wyszukiwań miesięcznie, ważne jest także zidentyfikowanie tzw. długiego ogona (ang. long tail). Pozycjonowanie na długi ogon to uwzględniane w procesie rzadziej wyszukiwanych słów kluczowych, na któe konkurencja jest zwykle mniejsza.

Drugim krokiem, jaki podejmujemy po identyfikacji słów kluczowych, jest optymalizacja strony, czyli uzupełnienie znaczników title, description, nagłówków h oraz treści o słowa kluczowe. Czasami potrzebne są zmiany w nawigacji strony i architekturze treści, aby zapewnić użytkownikom przyjazne doświadczenia na stronie (UX).

Kolejnym niezbędnym elementem wpływającym na Twoją pozycję w wyszukiwarce, nad którym będziemy pracować, jest stworzenie treści na stronie, które odpowiadają zapytaniu użytkownika (słowu kluczowemu). Motywacje użytkowników wyszukiwarki są różne. Niektórzy szukają konkretnej strony (intencja nawigacyjna), inni informacji na jakiś temat (informacyjna) a jeszcze inni mają intencję zakupową (transakcyjną). Oznacza to, że treści na Twojej stronie internetowej muszą odpowiadać wszystkim intencjom, choć z biznesowego punktu widzenia najistotniejsze są te z intencją zakupową.

Ważnymi elementami skutecznego pozycjonowania stron jest także zadbanie o techniczne elementy strony, tj przekierowania w obrębie witryny, kanoniczność adresów, strona 404, sitemapa, plik robots.txt, linkowanie wewnętrzne, odpowiednie działanie wyszukiwarki wewnętrznej, hreflang, schema.org czy szybkość ładowania strony.

Niezbędną częścią pozycjonowania witryny jest link building, czyli budowanie autorytetu naszej strony za pomocą linków zewnętrznych (w innych witrynach). Liczba domen odsyłających i ich jakość jest jednym z ważniejszych czynników rankingowych wpływających na algorytm Google.

Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?

Koszt działań w zakresie pozycjonowania witryny zależy od wielu czynników, między innymi konkurencyjności, zaplecza technicznego oraz elementów wymagających optymalizacji. Jeżeli interesuje Cię wycena naszych działań, wypełnij krótki brief, który pozwoli nam stworzyć ofertę na miarę Twoich potrzeb. 

Szereg działań stojących za optymalizacją strony to proces warty uwagi każdej osoby posiadającej witrynę internetową. Warto pamiętać, że celem tych działań jest przede wszystkim spełnianie intencji potencjalnego klienta i sprawienie, że to właśnie na naszej stronie znajdzie idealną odpowiedź.

Brief

Napisz do nas a dobierzemy działania idealne dla Ciebie

Przeczytaj o innych naszych usługach

Audyt SEO

Audyt techniczny pokazuje aktualną kondycję strony i pozwala przygotować ją do procesu pozycjonowania …

Więcej →

Optymalizacja SEO

Optymalizacja to pierwszy krok do lepszych pozycji w Google. Już dzięki odpowiedniemu wypełnieniu ...

Więcej →

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych, czyli SEO (ang. search engine optimization) to proces  …

Więcej →

Audyt działań konkurencji

Konkurencja jest wyżej od Ciebie w wynikach wyszukiwania? Wzoruj się na niej! Sprawdzimy co robi Twoja …

Więcej →

Content marketing

Od kilku lat jedną z najważniejszych rzeczy w pozycjonowaniu jest treść. Dzięki odpowiednio napisanej treści na stronie, publikowaniu …

Więcej →

Artykuły sponsorowane

Marketing treści stał się nieodłączną częścią strategii marketingowej większości biznesów …

Więcej →

Google Maps SEO

Jeśli prowadzisz lokalny biznes, wizytówka Google jest Twoim must have. Podpowiemy jak ją uzupełnić …

Więcej →

Youtube SEO

YouTube jest kolejnym kanałem dotarcia do użytkownika. Użytkownicy w różny sposób chcą odbierać treści …

Więcej →