Audyt działań konkurencji

Mówi się, że to konkurencja motywuje nas do stawania się coraz lepszym. Tak samo jest w SEO! Nie znając podstawowych wskaźników skuteczności stron internetowych przeciwników, ich słabości i słów kluczowych, nie będziemy wiedzieć dokąd dążymy, ani jakie szanse mamy, aby ich prześcignąć w wynikach wyszukiwania i znaleźć się w wymarzonym TOP 3. Dokładna analiza konkurencji, którą dla Ciebie przeprowadzimy, może stać się swego rodzaju mapą i wskazówką na długofalowe działania w zakresie pozycjonowania.

Czym jest analiza działań konkurencji w SEO?

Kompletna analiza składa się z kilku niezwykle istotnych elementów lub etapów:

zidentyfikowaniu Twojej konkurencji bezpośredniej i pośredniej oraz podstawowych wskaźników ich sukcesu, takich jak autorytet domeny, liczba domen odsyłających, nasycenie działań w zakresie SEO,

porównaniu i analizie Twojej konkurencji na konkretnych słowach kluczowych (oraz ich analiza), zbadanie poziomu ich trudności i ogólnej konkurencyjności w branży

odnalezieniu słów kluczowych, które dają Twojej konkurencji najwięcej efektów, a na które Twoja witryna nie jest widoczna (ang. keyword gap analysis) i wypracowanie planu działania

4

wskazaniu mocnych i słabych stron Twojej konkurencji pod kątem elementów on-site np. mała świadomość na temat pozycjonowania, braki w treściach, długość tekstów na poszczególnych podstronach, którą będziemy traktować jako cel bądź wskazówkę, najlepsze podstrony lub artykuły, błędy techniczne, w strukturze strony

5

przeprowadzeniu badania profilu linkowego Twojej konkurencji m.in. liczba domen odsyłających, utraconych linków, określenie potencjału na pozyskanie linków, listy stron, które linkują do więcej niż 1 konkurenta, ale nie do Twojej witrynym

6

opracowaniu strategii działania, która pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję i wspiąć się w wynikach wyszukiwania, razem z wyceną i harmonogramem zadań.

Kim jest Twoja konkurencja tak naprawdę, czyli kogo audytujemy?

Audyt rozpoczyna się od zidentyfikowania przez nas Twojej konkurencji, która zostanie przez nas później prześwietlona. Dobrym punktem wyjścia jest stworzenie listy konkurencji, którą już znamy np. na podstawie doświadczenia, tego o kim „głośno” w branży, kogo wskazują nasi klienci lub o kim możemy przeczytać w Google, wpisując przykładowe słowo kluczowe. Do dokładnej analizy jednak potrzebne są narzędzia analityczne takie jak Senuto, Semstorm, Ahrefs czy Semrush, dzięki którym w krótkim czasie stworzymy kompletną listę witryn, które konkurują ze sobą w wynikach organicznych. Im więcej konkurentów poznamy, tym bardziej kompleksowa będzie nasza wiedza o branży. 

Bardzo ważnym etapem badania konkurencji jest keyword research (tych, na które już jesteś widoczny), ale też głębsza analiza potencjału w wynikach wyszukiwania. Dowiemy się, na jakie wartościowe słowa kluczowe widoczna jest Twoja konkurencja, z czego to wynika oraz co możemy zrobić w obszarze tworzenia treści lub link buildingu, aby były one widoczne w rankingu wyszukiwania.

Analiza Twojej konkurencji będzie zawierała także audyt słabych i mocnych stron witryn oponentów np. w zakresie domen odsyłających, liczby linków wychodzących, UX strony, ilości treści oraz budowy witryn. Takie badanie pozwoli nam odkryć odpowiednią strategię działania w zakresie pozycjonowania i budować przewagę konkurencyjną. Przykładowo, jeżeli strona konkurencji wyświetlająca się w wynikach wyszukiwania na ważny dla Ciebie keyword ma mało wartościowe treści, to będziemy w stanie zaproponować odpowiednie działania, aby Twój content był dłuższy i lepiej odpowiadał temu wyszukiwaniu.

Sprawdzimy także elementy on-site, dzięki czemu zrozumiesz, dlaczego Twoja konkurencja wyprzedza Cię w wynikach wyszukiwania. Zidentyfikujemy brakujące, niepełne lub niezoptymalizowane tytuły, opisy, H1 i inne nagłówki oraz hierarchię treści (strukturę linków w domenie konkurencji).

Poza tym zbadamy profil linkowy Twojej najbliższej konkurencji. Dzięki temu dowiemy się, jak aktywna jest pod kątem pozyskiwania nowych linków, czy je traci, jakiego rodzaju domeny odsyłające posiada i jaką strategię podjąć, aby zbudować mocniejszy autorytet Twojej domeny.

Na koniec przygotujemy przejrzysty raport z audytu działań konkurencji, który omówimy z Tobą na spotkaniu. Wskażemy Ci wszystkie elementy badania, listę przeciwników, ich słabe i mocne strony, przedstawimy kompleksowy plan działania oraz strategię, która pozwoli Ci poprawiać widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jedno jest pewne nie znając swojej bezpośredniej i pośredniej konkurencji nie będziesz w stanie działać efektywnie w obszarze SEO. Nie bez powodu mówi się, że konkurencja inspiruje nas do działania i stawania się lepszym. Aby móc skutecznie realizować strategię pozycjonowania, musisz wiedzieć, dokąd dążysz i z kim się mierzysz. A audyt działań konkurencji to dopiero początek, który wiąże się z wypracowaniem długofalowej koncepcji oraz realizacją działań krok po kroku.

Brief

Napisz do nas a dobierzemy działania idealne dla Ciebie

Przeczytaj o innych naszych usługach

Audyt SEO

Audyt techniczny pokazuje aktualną kondycję strony i pozwala przygotować ją do procesu pozycjonowania …

Więcej →

Optymalizacja SEO

Optymalizacja to pierwszy krok do lepszych pozycji w Google. Już dzięki odpowiedniemu wypełnieniu ...

Więcej →

Pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron internetowych, czyli SEO (ang. search engine optimization) to proces  …

Więcej →

Audyt działań konkurencji

Konkurencja jest wyżej od Ciebie w wynikach wyszukiwania? Wzoruj się na niej! Sprawdzimy co robi Twoja …

Więcej →

Content marketing

Od kilku lat jedną z najważniejszych rzeczy w pozycjonowaniu jest treść. Dzięki odpowiednio napisanej treści na stronie, publikowaniu …

Więcej →

Artykuły sponsorowane

Marketing treści stał się nieodłączną częścią strategii marketingowej większości biznesów …

Więcej →

Google Maps SEO

Jeśli prowadzisz lokalny biznes, wizytówka Google jest Twoim must have. Podpowiemy jak ją uzupełnić …

Więcej →

Youtube SEO

YouTube jest kolejnym kanałem dotarcia do użytkownika. Użytkownicy w różny sposób chcą odbierać treści …

Więcej →